AKTUALNOŚCI

2023-02-16 - Pracownia Projektowa

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszej Pracowni Projektowej. Na podstawie kilkudziesięciu lat doświadczenia oferujemy m.in. projektowanie: ogrodów naturalistycznych, ogrodów przyjaznych dla dzieci, ogrodów "bezobsługowych", aromaterapeutycznych, miejskich,  ogrodów zmieniającego się klimatu,  orientalnych oraz wielu innych. Nasz zespół to doświadczeni praktycy posiadający obszerną wiedzę we wszystkich dziedzinach niezbędnych przy budowie ogrodu. Nasze doświadczenie oraz nowatorskie podejście jest gwarancją najwyższych standardów. Od wielu lat współpracujemy z botanikami, architektami, wiodącymi w Polsce szkółkarzami oraz z firmami z dziedziny budownictwa i małej architektury. Oferujemy rzadkie, unikatowe gatunki roślin, nieograniczoną gamę materiałów oraz unikatowe rozwiązania. Trudne przestrzenie to nasza specjalność. Naszym priorytetem jest stworzenie warunków, w których człowiek będzie mógł jak najpełniej obcować z naturą w całym jej bogactwie i witalnością. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. 

Dane kontaktowe:

Stewarcja Pracownia Projektowa Ogrodu Botanicznego w Gołubiu

http://www.obgolubie.robia.pl/index.php?id=836

https://www.facebook.com/pages/creation/?ref_type=comet_home

kom. +48 538 110 648.

Zapraszamy do współpracy!

 

2022-05-31 - Kwiaty i zapylacze.
Początek czerwca to idealny czas na poznawanie różnorodności kwiatów
wabiących różne grupy zapylaczy. W niedzielę 12 czerwca o godzinie 12:00 zapraszamy na wykład oraz wyjątkowy spacer ze specjalistą w poszukiwaniu włochatych trzmieli, kolorowych motyli i przebiegłych bzygów, na którym będzie można spojrzeć na Ogród z ich punktu widzenia.
W PROGRAMIE:
</div></div><div class=2022-05-31 - Kwiaty i zapylacze.
Początek czerwca to idealny czas na poznawanie różnorodności kwiatów
wabiących różne grupy zapylaczy. W niedzielę 12 czerwca o godzinie 12:00 zapraszamy na wykład oraz wyjątkowy spacer ze specjalistą w poszukiwaniu włochatych trzmieli, kolorowych motyli i przebiegłych bzygów, na którym będzie można spojrzeć na Ogród z ich punktu widzenia</div></div><div class=2022-05-11 - Spacer z Dyrektorem Ogrodu- różaneczniki.

Spacer tematyczny „Szlakiem kwitnących różaneczników” z Dyrektorem Ogrodu odbędzie się dnia 22.05.2022r. o godzinie 15:00 w Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu. Podczas spaceru poznają Państwo najciekawsze gatunki oraz odmiany spośród ponad 250 znajdujących się na terenie Ogrodu. Dyrektor Ogrodu opowie o ich historii, cechach charakterystycznych oraz uprawie.
W programie m.in.: "Królewskie rododendrony", grupy mieszańców: Brachycarpum, Catawbiense, Caucasicum, Forrestii, Ponticum, Yakushimanum, Russatum; azalie z grupy Ghent, Rustica, Mollis, Knap Hill, Kiusianum; gatunki wysokogórskie.

Czas trwania: 2 godziny

Koszt: Bilet edukacyjny : 49 PLN dorośli,
32 PLN dzieci, młodzież. Liczba miejsc ograniczona. REZERWACJE: golubienski@gmail.com lub +48 538 110 648.

2022-04-29 - WEEKEND MAJOWY

W czasie weekendu majowego Ogród czynny codziennie w godzinach 10:00- 18:00. Zapraszamy!

2022-04-23 - WARSZTATY ZIELARSKIE
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszych warsztatach oraz spacerach zielarskich, które od 1 maja 2022 roku odbywać się będą na terenie Ogrodu!
Cykl otwierają WARSZTATY KOSMETYKI BOTANICZNEJ, podczas których będą mogli Państwo wykonać spersonalizowane kosmetyki do twarzy i ciała. Warsztaty uświetni prezentacja kolekcji ogrodu botanicznego przez botanika ze szczególnym uwzględnieniem gatunków leczniczych i użytkowych.
Termin: 01.05.2022r., godzina 12:00.
UWAGA : obowiązuje wcześniejsza rezerwacja w terminie do 27.04.2022r. Ilość miejsc ograniczona
INFORMACJE NA TEMAT REZERWACJI ORAZ PŁATNOŚCI: . https://fb.me/e/2kKn1ITKw
 
Na kolejne wydarzenie zapraszamy 03.05.2022r. Podczas dwugodzinnego spaceru zielarskiego po Ogrodzie fitoterapeuta poruszy temat wykorzystania roślin w ziołolecznictwie, kosmetologii oraz kuchni. Szczególny nacisk położony zostanie na kwitnące o tej porze roku magnolie. Prowadzący opowie o ich historii, pochodzeniu, specyficznej budowie, właściwościach leczniczych oraz zastosowaniu kulinarnym.
 
UWAGA : obowiązuje wcześniejsza rezerwacja w terminie do 27.04.2022r. Ilość miejsc ograniczona.
INFORMACJE NA TEMAT REZERWACJI ORAZ PŁATNOŚCI: https://fb.me/e/2hluX7xYz
 
Serdecznie zapraszamy!
Dodatkowe informacje:
annabutowska24@gmail.com
kom. +48 538 110 648
2021-12-08 - Modernizacja części Ogrodu.

W 2021 roku na terenie Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego zrealizowano zadanie "Modernizacja Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego". Koszt kwalifikowalny wyniósł 27 681,02 zł. 23 900zł dofinansowano w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.  Zadanie polegało na: remoncie szklarni, utworzeniu zbiornika na wodę deszczową, pracach pielęgnacyjnych, poprawieniu żyzności gleby, usprawnieniu systemu nawadniania, wytyczeniu nowych ścieżek dydaktycznych oraz zakupie nowych tablic edukacyjnych. Realizacja wymienionych zadań poprawiła warunki życia roślin, głównie chronionych gatunków flory polskiej. 

 

Odnośnik do strony WFOSiGW w Gdańsku

www.wfos.gdansk.pl

2019-08-01 - Oferta edukacyjna- zwiedzanie oraz warsztaty botaniczne

Szanowni Państwo!

Pragniemy przedstawić Państwu naszą ofertę edukacyjną – zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Gołubiu wybraną ścieżką tematyczną lub praktyczne warsztaty botaniczne.

Organizowane przez Ogród zajęcia zawierają treści wynikające z obowiązującej podstawy programowej następujących przedmiotów: przyroda oraz biologia, stanowią więc doskonałe uzupełnienie zajęć prowadzonych przez nauczycieli

w szkołach. 

 

  1. Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem -w zależności od potrzeb i wieku zwiedzających proponujemy następujące ścieżki dydaktyczne:

"Życie budzi się ze snu" -  pierwsze zwiastuny wiosny, poznanie gatunków roślin kwitnących wczesną wiosną (IV-V).

" Kolory i zapachy Ogrodu" - polecamy szczególnie w okresie V-VI, gdy kwitną magnolie, azalie i różaneczniki ( ponad 300 gatunków i odmian!).

" Rośliny chronione oraz zagrożone wyginięciem w kolekcji Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego”- najważniejsza ścieżka dydaktyczna Ogrodu, niecodzienna możliwość poznania w jednym miejscu bardzo cennych gatunków , często nie występujących już w środowisku naturalnym: endemitów, reliktów, gatunków chronionych Rozporządzeniem Ministra Środowiska, gatunków Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Ścieżka obejmuje również gatunki objęte Konwencją Waszyngtońską (gatunków tych nie wolno przewozić przez granice państw), Konwencją Berneńską oraz cenne gatunki sieci Natura 2000.

„ Ciekawostki botaniczne- fascynujący świat roślin”-  poznanie fascynujących, żyjących w epoce dinozaurów gatunków roślin, do niedawna znanych tylko ze skamieniałości, takich jak: wolemia szlachetna, metasekwoja chińska,  czy miłorząb dwuklapowy. Historia ewolucji roślin, przyczyny i skutki zmian klimatu, pojęcie reliktu i endemitu. Rośliny mięsożerne- rosiczki

i dzbaneczniki.

„ Szlakiem roślin biblijnych” – poznanie wielu gatunków roślin związanych z Biblią.

" Niebezpieczne rośliny trujące" – nauka rozpoznawania niebezpiecznych gatunków roślin. Właściwości toksyczne, mechanizm zatrucia, cechy charakterystyczne tych gatunków. Parzące właściwości roślin.

" Na zdrowie! Ziołowy zakątek- rośliny lecznicze"- poznanie wielu gatunków roślin leczniczych i użytkowych, zastosowania

 w medycynie i w kuchni. Rozróżnianie gatunków po zapachu, kształcie liści i kwiatach. Właściwości wielu gatunków.

"Skarby Pani Jesień" - uczestnicy poznają owoce poszczególnych gatunków roślin  oraz kształty pięknie przebarwionych liści; podczas zajęć przeprowadzany jest konkurs „Jaki to liść?” (IX-X).

Czas zwiedzania- około 1 godziny

* grupy liczniejsze niż 30 osób dzielimy po połowie, wówczas łączny koszt dwóch przewodników wynosi 80 zł.

 

2.Warsztaty botaniczne połączone ze zwiedzaniem z przewodnikiem:

  1.  „Zostań ogrodnikiem” -samodzielne sadzenie roślin (każdy uczeń samodzielnie posadzoną roślinę zabiera ze sobą; miesiące: IV- X)
  2. "Zostań detektywem- zajęcia z kluczem do oznaczania roślin" - fachowe zajęcia uczące rozpoznania poszczególnych gatunków roślin na podstawie klucza do oznaczania (miesiące: V-IX)
  3. "Botanika w sztuce?", "Dla kogo kwitną kwiaty?" oraz inne warsztaty botaniczne- więcej informacji na fb Ogrodu oraz w Aktualnościach.
  4. Warszaty kosmetyczne, zielarskie - więcej informacji na fb Ogrodu oraz w Aktualnościach.

Czas zajęć: 2 godziny (1 godzina zwiedzania+ 1 godzina warsztatów).

Liczebność grupy: około 20 osób, grupy liczniejsze niż 30 osób dzielimy po połowie.

 

 

 

Każda szkoła organizująca wyjazd uczniów do Ogrodu otrzyma nieodpłatnie sadzonkę krzewu lub drzewa

do posadzenia na swoim terenie.

Możliwe jest również zorganizowanie ogniska na terenie Ogrodu.

 

Do Gołubia można dojechać autokarem lub pociągiem : bezpośrednio z Trójmiasta: z Gdańska, Gdyni i Sopotu

(od XII 2016r. bezpośrednie połączenie kolejowe z Gdańskiem i Sopotem - http://www.pkm-sa.pl/glowna/rozkladjazdy) oraz z Kościerzyny.

 

 

Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów!  

Telefon kotaktowy: 58 684 36 08, kom. 600 872 501

http://www.obgolubie.robia.pl/       https://www.facebook.com/ogrodgolubie/

 

Serdecznie zapraszamy,

Gołubieński Ogród Botaniczny.

2018-04-07 - Ogród czynny od 1 kwietnia do 31 października.

Uprzejmie informujemy, że Gołubieński Ogród Botaniczny jest czynny codziennie w okresie od 01.04. do 31.10 w godzinach od 10 do 18. Zapraszamy na wiosenny spacer!
Ogród Botaniczny proponuje zwiedzającym również odwiedzenie Nowej Oranżerii z egzotycznymi gatunkami roślin oraz Arboretum, które w chwili obecnej gromadzi około 600 gatunków drzew i krzewów obszaru Europy, Azji oraz Ameryki Północnej.

2016-04-07 - Nowa Oranżeria

W ciągu ostatnich miesięcy na terenie Ogrodu została wybudowana nowa oranżeria, w której zgromadzono kolekcję roślin egzotycznych. Goście odwiedzający Ogród będą mogli zobaczyć w niej takie gatunki roślin, jak m.in.: Wollemia nobilis, Cunninghamia konishii, Jacaranda mimosifolia, Araucaria araucana, Podocarpus macrophyllus, Cupressus goveniana, Daphne acutiloba, Camellia japonica, Magnolia grandiflora, Osteospermum acanthospermum, Hoya australis, Albizia lophantha, Ceratonia siliqua oraz wiele innych.....Można będzie również zapoznać się z rzadkimi, azjatyckimi pnączami z rodzaju Stauntonia oraz Holboellia. Oranżeria zostanie otwarta dnia 01.05.2016r,, już teraz serdecznie zapraszamy!

 
 
strona:
1